Трибина за родитеље под називом „Заједно за децу Чачка – О значају укључивања деце из осетљивих категорија у предшколско и рано школско образовање“ оржана је 23. априла 2019.г. у вртићу „Мали капетан“ са почетком у 17 часова.
Укупан број учесника трибине био је 15. Трибини су присуствовали родитељи деце из осетљивих категорија, председница Педагошког друштва Србије и представница ЦИП – центра за интерактивну педагогију, као и лични пратиоци деце са тешкоћама у развоју која похађају ПУ „Моје детињство“.
Учесници су имали прилику да се информишу и размене мишљења и искуства о законској регулативи и правима из области здравствене, образовне и социјалне заштите за децу која припадају осетљивим категоријама, значају стимулације у раном узрасту, као и значају укључивању деце из осетљивих категорија у васпитно-образовни систем, са посебним освртом на децу са тешкоћама у развоју говора и психичким развојним поремећајима. Родитељи су добили и конкретне препоруке за стимулацију развоја у раном узрасту.
На трибини су учесници имали прилику да размене мишљења на следеће теме:
- „Додатна образовна, здравствена и социјална подршка детету и ученику“ – Марија Вуловић, психолог, педагошки саветник, стални члан Интрресорне комисије;
- „Норме у развоју говора и најчешћи говорни поремећаји код деце раног узраста“, логопед Марија Ђукић, Центар за психолошку и дефектолошку помоћ и едукацију „Раскршћа
- „Психички развојни поремећаји код деце раног узраста, како можемо помоћи?“ – Јасмина Кандић Шипетић, специјалиста медицинске психологије и психотерапеут, Центар за психолошку и дефектолошку помоћ и едукацију „Раскршћа“
Модератор трибине, Љиљана Радовановић (координатор пројекта), упознала је присутне о пројекту, циљевима трибине и значају ове теме, најавила учеснике и теме излагања и извела закључак дискусије.
На крају трибине подељене су Брошуре о пројекту и планираним активностима, као и Препоруке за рад за родитеље.