back to top
Насловна ВЕСТИ Вести из Друштва Održani Novembarski dani Sonje Žarković

Održani Novembarski dani Sonje Žarković

113

Novembarski dani Sonje Žarković je manifestacija koja predstavlja priliku da se kroz različite aktivnosti sagradi prostor za saradnju, razmenu mišljenja i konstruktivne savete, te da se tako podstakne zajedništvo  aktera školskog i vanškolskog života. Jedan od njenih ciljeva je vratiti značaj vaspitnoj ulozi škole, unaprediti je i tako omogućiti ostvarivanje potencijala učesnika u radu. Ove vrednosti je u školski život unosila Sonja Žarković, koja je bila pedagog Šeste beogradske gimnazije i predsednica Pedagoškog društva Srbije. Iako je prerano napustila ovaj svet, njen doprinos neguju kolege, prijatelji i saradnici omogućavajući da uspomena na njenu ličnost i rad još uvek boji pedagoški rad i etos škole.

I ove godine su organizovane različite aktivnosti, gde su predstavnice PDS-a prisustvovale debati „Da li servisi veštačke inteligencije, kakav je recimo ChatGPT, imaju pozitivnu ili negativnu ulogu u današnjem obrazovanju?“, održanoj 30. 11. 2023. godine. U realizaciji učestvovali su učenici druge i treće godine, dok je debatu moderirao profesor filozofije, a prisustvovali su i ostali učenici, nastavnici, psiholog škole i gosti, volonteri PDS-a. Sam tok debate bio je pozivajući na pažljivo slušanje i učestvovanje, te su se i učenici na zanimljiv način dovijali kako argumentovano zasnivati svoje izlaganje i kvalitetno odgovarati na pitanja suprotne strane. Učenici su prepoznavali važnost čitanja literature, različitih direkcija učenja i saradnje sa vršnjacima, ali su naglasili i smislenost korišćenja ChatGPT-a u situacijama kada on može biti adekvatan alat. Zaključak jeste da je neophodno konstantno preispitivati okolinu i motive izbora i biti osvešćen u korišćenju digitalnih tehnologija, ali i promišljati o tome kako one utiču na prirodu učenja.

Volonterke PDS-a su bile u mogućnosti da posete različite prostore škole, te su tako obišle biblioteku, gde su imale priliku da vide Mejkers Lab  u nastajanju – učenički studio za snimanje različitih audio-vizuelnih produkata, konteksta u kome je omogućena saradnja učenika i podržavanje njihovih interesovanja. Takođe, volonterke su posetile kancelariju psihologa škole, te su u prijatnoj i konstruktivnoj atmosferi razmenjivali utiske, mišljenja i savete oko aktuelnih dešavanja u sferi vaspitno-obrazovnog rada, te samog života škole i uloge stručnih saradnika njegovom modelovanju.

Sve informacije o manifestaciji Novembarski dani Sonje Žarković pogledajte na  https://vigimnazija.edu.rs/category/mainfestacije/sonja/